Greczula Levente László írása a Mandiner hetilapban
Az osztrák belpolitika az utóbbi években jó néhány meglepő fordulatot hozott, az egyik német lap által kedélyesen csak alpesi banánköztársaságként emlegetett Ausztria négy éven belül a negyedik kancellárjánál tart, mindezt úgy, hogy a kormányzati ciklusból még hátravan több mint egy év. A Karl Nehammer vezette Osztrák Néppártra (ÖVP) 2023-ban is nagy kihívások várnak, s mivel 2024-ben szövetségi választást tartanak, egyáltalán nem mindegy, hogy az egykori Kurz-párt hogyan veszi az akadályokat.
A világ legnépszerűtlenebb kormányfője
Egy tornádó is kellemes szellőnek számít ahhoz képest, amin az ÖVP az előző fél évtizedben végigment.
Az ifjú Sebastian Kurz 2017-es elnökké választásával a párt sikeres imázsváltáson ment keresztül,
amire nagy szüksége volt. Az „új néppárt”, ahogy az ÖVP hivatkozni kezdett magára, fiatalos türkizre cserélte fekete színét, Kurzcal és a hozzá kötődő új, lendületes politikusgenerációval pedig tiszta lapot ajánlott a választóknak.
Ezt a vállalkozást nagy siker koronázta. Az ÖVP Kurzcal az élen megnyerte a 2017-es választást, s az Ausztria Szabadságpártjával (FPÖ) alakított kormányt. 2019-ben viszont újabb választásra került sor, mivel az FPÖ-re nézve katasztrofális,
Heinz-Christian Strache pártelnököt politikailag megsemmisítő ibizai botrány miatt felbomlott a koalíció.
A kancellár is elbukott egy bizalmatlansági szavazást, így fél évre Brigitte Bierlein, az alkotmánybíróság addigi elnöke vette át a kormányzás feladatát – hogy aztán a 2019. szeptemberi választáson győztesen térjen vissza Sebastian Kurz. Az ÖVP annyira sikeresen kommunikálta, hogy a megújhodott pártnak aztán semmi köze a korrupcióhoz, hogy ezen a voksoláson még javítani is tudott két évvel korábbi eredményén. Az FPÖ-t lecserélve a megerősödött Zöldek – A Zöld Alternatíva formációval közösen vehette ismét a kezébe az irányítást.
Sorsszerű fordulat, hogy a néppárt bukását végül ugyanaz hozta el, aki a felemelkedését: Sebastian Kurz. Az ÖVP számára a 2021-es év szinte végig defenzívában telt, miután
egyre több részlet derült ki a párthoz kötődő nómenklatúra és bizonyos tagok korrupciós ügyeiről.
A néppárt bizonyos tagjai a jelek szerint még az Ausztriában egyébként szokásosnál is szorgalmasabban osztogatták a jól fizető pozíciókat állami vállalatok felügyelőbizottságaiban és igazgatósági tanácsaiban, mindezzel párhuzamosan pedig a kancellárra is kezdtek visszaégni az ÖVP–FPÖ-kormány viselt dolgai.